Fauna Bilgileri

Dünya’nın en nadir 10 adet deniz memelisinden biri olan Akdeniz Foku ( Monachus monachus) Milli Parkımızın kıyılarında yaşamaktadır. Yaban domuzu (Sus scrofa), Karakulak (Caracal caracal), Vaşak (Lynx lynx), Çakal (Canis aureus), Sırtlan (Hyaena hyaena), doğaya terkedilmiş, yabanileşmiş sığırlar ve atlar ile bir çok hayvan türü yarımada faunasında bulunmaktadır.

Dünyaya ülkemizden yayılan ve orijinal olarak sadece ülkemizde bulunan Alageyik’in (Dama dama) korunması ve yaygınlaştırılması sadece ülkemiz genetik çeşitliliği için değil dünya biyolojik çeşitliliği açısından da son derece önemlidir. Ayrıca meydana gelebilecek bir salgın hastalık yada orman yangını gibi bir durumda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle mevcut alageyik popülasyonunun uygun yaşam alanı bulunan birkaç değişik alana nakledilerek doğaya yerleştirilmesi türün devamlılığı açısından uygulanması gereken önemli bir çalışmadır. Ülkemizde alageyik yaşamasına  uygun habitatlar arasında yapılan inceleme sonucunda Dilek Yarımadası Milli Parkı bu yerleştirmenin yapılabileceği, koruma sorununun nispeten az olduğu ve habitatın son derece uygun olduğu bir alan olarak değerlendirilmiştir. 2011 yılı Mart Ağustos aylarında iki ayrı grupta toplam 18 adet Alageyik (Dama dama)  Düzlerçamı Milli Parkından Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkına nakledilmişlerdir. Yapılan başarılı çalışmalar sonucunda alana uyum sağlayarak üreme yeteneği kazanan Alageyikler yaklaşık 40-45 birey sayısına ulaşarak Milli Parkımız Faunasını dahada zenginleştirmiştir.

Menderes Deltasında 256 adet kuş türünün yaşadığı ve bunlardan 70 adedinin ürediği belirlenmiştir. Nesli tehdit altında olan Cüce Karabatak ( Phalacrocorax pygmeus ), dünyada toplam sayıları 3000 çift olduğu tahmin edilen Tepeli Pelikan (Pelecanus crispus), Küçük Akbalıkçıl (Egretta garzetta), Küçük Kerkenez (Falco naumanni) ve Akkuyruklu Kartal (Haliaeetus alblcilla) deltada üreyen önemli kuş türleri arasındadır.

Dilek Yarımadası 36 tür memeli, 42 tür sürüngen ve 45 tür deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Yunusların ve deniz kaplumbağalarının özgürce dolaştığı bu ortam içinde, türlü algler, ahtapot ailesinden kafadan bacaklılar, denizkestaneleri ve denizyıldızları, süngerler ve pek çok balık türü yaşar. Sarpa, İskaroz, Papaz balığı, Karagöz, Melanur, Lapin, Mırmır, Sargoz, Hanoz, İskorpit, Kefal, Çipura bu balıklardan bazılarıdır. 

Dilek Yarımadası

HAVA DURUMU

Dilek, Öneri Ve Şikayetler için

BİZE ULAŞIN

Açılış ve Kapanış :

Hafta İçi Giriş: 08 : 00 - 17 : 00 Pazar Günü Giriş: 07 : 00 - 16 : 00 Çıkış: 18 : 30