Eski Doğanbey Köyü (Domatia) ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi

Milli Park’ın doğal ve kültürel kaynak değerleri ile kontrollü olarak koruma-kullanma dengesi kurularak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, Milli Park sınırları içerisindeki Eski Doğanbey Köyü’nde yer alan ve önce hastane sonra okul, ardından da hayvan barınağı olarak kullanılan 115 yıllık bina restore edilerek, 2004 yılı Temmuz ayında Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’nin içinde bulunduğu Eski Doğanbey Köyü, antik çağlardan günümüze uzanan bir geçmişe sahiptir. Yakın çevresinde, Eski Gümrük binalarının olduğu Karina, antik yerleşim Tebai ve Lade Adası bulunmaktadır. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum Halkı tarafından Domatia adıyla kullanılan yerleşim daha sonra bir Türk Köyü halini almıştır.

Eski Doğanbey Köyü, Rum ve Türk Mimarisinin en güzel örneklerini sergileyen bir açık hava müzesi gibidir. İçerisinde orijinal tarihi yapılar ile Şapel ve Kilise bulunmaktadır. Ziyaretçi Tanıtım Merkezi de bu tarihi yapılardan bir tanesidir. Bina içersinde;

Milli Park'ın Doğal ve Kültürel Kaynak değerlerinin sergilendiği , teleskop eşliğinde deltadaki kuşların da gözlenebileceği Müze Odası, Milli Park fauna ve florasını tanıtıcı panoların, maketlerin, hayvan ve bitki örneklerinin yer aldığı Eğitim ve Kültür amaçlı Sergi Odası, Kütüphane, Ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ve bilgilenmelerine yönelik Bilgisayar Odası, Genç nesillerin eğitimine yönelik ve aynı zamanda atölye çalışmalarına olanak sağlayan Eğitim Odası, Ziyaretçilere çeşitli konularda sunum imkanı veren Dia ve Barco Vision Gösteri Salonu, Toplantı Salonu, Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını giderebilecekleri Kafeterya, tuvaletler, özürlü tuvaleti ve asansörü, Danışma, Milli Park tanıtım Odası ve bütün bu odaların tek elden kontrolünü sağlayan İdare merkezi bulunmaktadır.

Ziyaretçi Tanıtım Merkezi Binası bünyesinde; eğitim, tanıtım, koruma, bilgilendirme ve rehberlik konularında çalışan 1 Adet Orman Mühendisi ve Alan Kılavuzu, 2 adet Danışma ve Temizlik personelleri görev yapmaktadır. Ziyaretçi Tanıtım Merkezi etkinlikleri kapsamında kuş gözlemciliği, botanik turu, doğa sporları turları, eko turizme ve eğitime yönelik bir çok programlar uygulanmaktadır.

Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi Binası Pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü 08:30 – 18: 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Dilek Yarımadası

HAVA DURUMU

Dilek, Öneri Ve Şikayetler için

BİZE ULAŞIN

Açılış ve Kapanış :

Hafta İçi Giriş: 08 : 00 - 17 : 00 Pazar Günü Giriş: 07 : 00 - 16 : 00 Çıkış: 18 : 30